lu.se

Vattenhallen Science Center

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English

Kontakt

Besöksadress

John Ericssons väg 1, Lund 

kontakt@vattenhallen.lu.se 
046 - 222 43 51

Postadress

Box 118
221 00 Lund

Fakturaadress

Lunds universitet
Vattenhallen Science Center/referens
Box 188
221 00 Lund

Organisationsnummer 202100-3211
VAT-nummer SE202100321101

Personal

Monica Almqvist

Verksamhetschef 
Universitetslektor 
Biomedicinsk teknik 

monica.almqvist@bme.lth.se   
046-222 33 46 

Anna Agnemyr

Receptionist 

anna.agnemyr@vattenhallen.lu.se   

Anna S. Arnadottir

Planetarieansvarig 
Ph.D. Astronomi  

Läs mer på Lund Observatory hemsida (ny flik) 

Sara Ekberg

Ekonomiadministratör 

sara.ekberg@vattenhallen.lu.se 

Johan Gren

Projektkoordinator 
Samverkan

johan.gren@vattenhallen.lu.se 

 

 

Ulla Ki Harrysson

Webb & Information 
Interaktionsdesigner 

ulla_ki.harrysson@vattenhallen.lu.se   

Linda Larsson

Administrativ chef
Samverkansansvar 

Ph.D. Geologi 

linda.larsson@vattenhallen.lu.se 
046-222 33 02 

Malin Larsson

Pedagog 
Ämneslärare ma/ke 

malin.larsson@vattenhallen.lu.se  

Rolf Niemann

Pedagog 
Ämneslärare ma/fy/teknik 

rolf.niemann@vattenhallen.lu.se  

Ida Rasmark

Pedagog 
Ämneslärare programmering/teknik/ma

ida.rasmark@vattenhallen.lu.se 

Stefan Zamudio

Pedagog 
Ämneslärare ma/no 

stefan.zamudio@vattenhallen.lu.se  

Jens Ålebring

Ingenjör 

jens.alebring@vattenhallen.lu.se  

Lärare och forskare som medverkar

Görel Hedin

Professor
Institutionen för datavetenskap (ny flik)

Anders J Johansson

Universitetslektor 
Institutionen för Elektro- och informationsteknik (ny flik)

Karolina Pantazatou

Programmerare  
Institutionen för naturgeografi och ekosystemvetenskap (ny flik)

Anders Robertsson

Professor 
Institutionen för reglerteknik (ny flik)



Sidansvarig: Vattenhallen Science Center